صفحه رسمی دکتر الهام ایزدی در اینستاگرام را دنبال نمایید. FOLLOW US

میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌کند؟

میکرودرم ابریژن فرایند استفاده از کریستال‌های ریز برای تراشیدن پوست و بیرون کشیدن چرک‌های برجای‌مانده و ناخالصی‌ها, بدون نیاز به مکش است. در این فرایند غیرتهاجمی، از هیچ نوع ماده شیمیای استفاده نمی‌شود. فرایند مذکور لایه بیرونی مرده و خشک سطح پوست را برمی‌دارد تا پوست تازه و سالم زیرین آشکار شود. این عمل سطح پوست را جوان‌سازی می‌کند و باعث درخشان‌تر و شفاف تر شدن پوست صورت می‌شود.

میکرودرم ابریژن برای کلیه انواع و رنگ‌های پوست مناسب است و باعث ایجاد زخم یا تغییر رنگ پوست نمی‌شود. این رویه غیرتهاجمی‌تر از درم‌ابریژن سنتی است و زمان بهبودی سریع‌تری دارد؛ اما هنوز می‌توان با استفاده از آن به نتایج عالی دست یافت و نیازی به تزریق یا دارو برای بی‌حس کردن پوست ندارد.

متخصصان پوست سال‌ها از میکرودرم ابریژن برای درمان برخی شرایط پوستی استفاده کرده‌اند.

فرایند مذکور دردناک نیست. در این عملیات هیچ نوع ماده شیمیایی وجود ندارد؛ مگر در صورتی که محصولات مراقبت پوست به فرایند درمان اضافه شوند.

مزایای میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن علاوه بر پاکسازی سلول‌های پوستی مرده، مزایای دیگری نیز دارد.

گردش خون

این فرایند می‌تواند گردش خون و لنف را در عمق پوست تقویت کند و در نتیجه، سلامت داخلی پوست را افزایش دهد. افزایش جریان خون بدین معناست که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به سلول‌ها می‌رسند. این امر فرایندهای سلولی را تقویت کرده و در نتیجه، پوست را بهبود می‌بخشد و کشسانی آن را افزایش می‌دهد.

بهبود اثربخشی محصول

میکرودرم ابریژن با برداشتن سلول‌های مرده و تقویت گردش خون، توانایی پوست در ذخیره‌سازی محصولات مراقبتی را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. این یعنی اگر پوست خود را تحت درمان آکنه قرار داده‌اید، پوستتان بهتر پذیرای محصول مربوطه خواهد بود و در نتیجه، درمان مذکور نتایجی بهتر از حالت عادی خواهد داشت.

اندازه و سلامت منافذ

میکرودرم ابریژن نه تنها می‌تواند منافذ بسته را باز کند، بلکه اندازه این منافذ را نیز کوچک می‌کند. گرچه منافذ پوستی ما از بدو تولد تا حدی معین‌اند، برخی عوامل بیرونی باعث بزرگ شدن این منافذ می‌شوند. منافذ پوستی ممکن است به دلایل بهداشتی، التهاب پوست یا در نتیجه مسدود شدن، بزرگ شوند. میکرودرم ابریژن می‌تواند به رفع انسدادها کمک کند و با تقویت گردش خون در پوست، التهاب را کاهش داده، بهداشت طبیعی پوست را افزایش دهد.

ایمنی

این روش یکی از ایمن‌ترین فرایندهای آرایشی بهداشتی است که می‌توانید انجام دهید و نیازی به درمان دارویی یا دوره بهبود طولانی ندارد.

کاربردهای گسترده و متنوع

میکرودرم ابریژن برای مشکلات پوستی متعدد استفاده می‌شود. این مشکلات شامل آکنه، جوشگاه، لک‌های پیری، پوست کدر، خطوط نازک، لکه‌های پوستی پررنگ یا چین و چروک پوست هستند.

آیا میکرودرم ابریژن دردناک است؟

خیر؛ میکرودرم ابریژن نباید دردناک باشد. ممکن است حین درمان کمی احساس ناراحتی کنید و احتمالا تا چند ساعت بعد، پوستتان حس کشیدگی خواهد داشت؛ اما این فرایند نباید دردناک باشد. میکرودرم ابریژن یکی از نرم‌ترین و غیرتهاجمی‌ترین درمان‌های پوستی امروزی است و می‌تواند نتایجی عالی به بار آورد. اگر پوست شما بسیار حساس و مستعد کبودی است، ممکن است در صورت بالا بودن قدرت مکش کمی کبود شود. اما این کبودی زیاد طول نمی‌کشد.

کاربردهای میکرودرم ابریژن در مراقبت پوست

میکرودرم ابریژن عمدتا بر روی پوست صورت استفاده می‌شود؛ اما می‌توان در اغلب نواحی بدن از آن بهره گرفت. موارد زیر برخی از مشکلات رایج پوستی هستند که میکرودرم ابریژن برای درمانشان استفاده می‌شود:

آکنه/ جوش‌های سرسیاه

میکرودرم ابریژن مخصوص صورت می‌تواند با حذف سلول‌های مرده و ناخالصی‌هایی که منافذ را مسدود کرده و منجر به التهاب و جوش می‌شوند، آکنه را کاهش دهد. تقویت جریان خون نیز اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به سلول‌ها می‌رساند و اثربخشی سریع‌تر را سبب می‌شود. همچنین تولید کلاژن برای افزایش نرمی و انعطاف‌پذیری پوست را تحریک می‌کند. این روش بخصوص در کاهش جوش‌های سرسیاه موفق است. بدین ترتیب که با تراشیدن، می‌توان سر جوش‌های سرسیاه را برداشت و مکش پمپ خلاء نیز چربی باقیمانده سفت‌شده را برمی‌دارد. این امر می‌تواند در نهایت اندازه منافذ را کوچک کند؛ چون دیگر ماده مسدودکننده‌ای وجود ندارد که این منافذ را باز نگاه دارد.

جوشگاه‌ها

میکرودرم ابریژن برای افرادی که می‌خواهند اسکارهای ناشی از جای جوش خود را کاهش دهند نیز راهکار مناسبی به شمار می‌رود. این فرایند برای اسکارهای سطحی موفق‌تر است؛ چون این نوع اسکارها با تقویت گردش خون و افزایش تولید کلاژن، بهتر بهبود می‌یابند.

خطوط نازک و چین و چروک پوست

میکرودرم ابریژن به‌شدت می‌تواند به بهبود خطوط نازک و چین و چروک پوست کمک کند؛ بخصوص به دلیل افزایش طبیعی تولید کلاژن. کلاژن فرایند بازسازی پوست را تحریک می‌کند؛ اما متاسفانه میزان آن با افزایش سن کاهش می‎‎یابد. پس کمک به افزایش چشمگیر کلاژن می‌تواند شکل‌گیری خطوط نازک و چین و چروک‌های ناشی از میمیک‌های مکرر صورت و آسیب آفتاب را کاهش دهد یا تولید آن‌ها را به تعویق بیندازد.

اسکارها

میکرودرم ابریژن می‌تواند در کاهش انواع مختلف اسکار، مثلا اسکارهای ناشی از آکنه که قبلا ذکر شدند، اسکارهای ناشی از جراحی یا تصادفات مفید باشد. گرچه استفاده از میکرودرم ابریژن برای درمان اسکار نسبت به سایر مشکلات پوستی دفعات درمان بیشتری را می‌طلبد تا به نتیجه مطلوب برسد، اما می‌تواند بدون درد یا نیاز به زمان بهبودی طولانی مشابه سایر درمان‌ها، بهبود چشمگیری را رقم بزند.

اسکارها معمولا شکل هندسی نامعمولی دارند و پوست اطراف آن‌ها ممکن است رنگدانه‌های سطحی بیشتری نسبت به سایر نقاط داشته باشد که این امر، اسکار را مشخص‌تر می‌سازد. میکرودرم ابریژن می‌تواند پیرامون لبه‌های غیرعادی اسکار عمل کند یا حتی میزان رنگدانه‌های پوستی آن ناحیه را کاهش دهد. بعلاوه، تقویت گردش خون که درمان را تسریع می‌کند و نیز تحریک تولید کلاژن، به پوست کمک می‌کنند. اسکارها را می‌توان از هشت هفته بعد از پدید آمدن درمان کرد؛ اما مهم است که بین دفعات درمان، زمان کافی برای بهبود و بازیابی پوست تخصیص دهیم. مطالعات نشان داده‌اند سه ماه پس از شروع درمان، اسکارها به طرز چشمگیری شروع به بهبود می‌کنند.

ترک‌های پوستی

ترک‌های پوستی اسکارهایی هستند که دقیقا در لایه میانی پوست شروع می‌شوند. این امر درمان آن‌ها را دشوار می‌سازد؛ اما کشف شده است که میکرودرم ابریژن می‌تواند به چند طریق باعث کاهش این ترک‌ها شود. میکرودرم ابریژن تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد؛ این دو ماده به حفظ انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کنند. بعلاوه، میکرودرم ابریژن باعث افزایش گردش خون می‌شود و بدین ترتیب، مواد مغذی را به پوست رسانده، درمان و ترمیم پوست را تسریع می‌کند. این امر از بدتر شدن ترک‌های پوستی جلوگیری می‌نماید. همچنین با افزایش عموق نفوذ محصولات پوستی، تاثیر آن‌ها را افزایش می‌دهد. استفاده از میکرودرم ابریژن در کنار محصولات موضعی می‌تواند به کم‌رنگ شدن ترک‌های پوستی بینجامد.

لکه‌های پوستی و تیرگی ناموزون پوست

میکرودرم ابریژن می‌تواند نواحی لکه پوستی را روشن‌تر کند. همچنین با افزایش نرخ جایگزینی سلول‌های جدید به جای سلول‌های صدمه‌دیده، امکان وقوع لکه‌های پوستی را کاهش می‌دهد و نیز کلاژن درون سلول‌ها را به‌شدت افزایش داده، سبب موزون شدن رنگ پوست می‌شود.

نتایج میکرودرم ابریژن

بسته به کاربرد، ممکن است حتی پس از درمان اول نیز نتایجی را مشاهده کنید. این امر بخصوص در موارد استفاده از میکرودرم ابریژن برای روشن کردن پوست یا رفع جوش‌های سرسیاه اتفاق می‌افتد. اما در مورد سایر مشکلات پوستی، به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارید تا نتایج را مشاهده کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج، معمولا بین ۵ تا ۸ جلسه درمان توصیه می‌شود. این میزان در مورد اسکارهای عمیق‌تر افزایش می‎یابد. گاه ممکن است برای حفظ نتایج مناسب، نیاز به درمان تکمیلی داشته باشید. اما در برخی موارد تنها نیاز است که نواحی کوچکی را مجددا درمان کنید و نه کل ناحیه‌ای را که درمان کرده‌اید.

هر چند وقت یک بار نیاز به میکرودرم ابریژن دارم؟

میکرودرم ابریژن غالبا طی دوره‌ای ۶ تا ۱۰ جلسه‌ای با فواصل یک یا دو هفته بین هر دو جلسه انجام می‌شود. پس از جلسات اولیه، ممکن است متوجه شوید هر از چند گاهی برای تکمیل و تداوم شرایط مناسب پوست خود به درمان‌های نگهدارنده نیاز دارید. این کار را می‌توان ماهانه یا هر چند ماه یک بار انجام داد.

یکی از مزایای میکرودرم ابریژن سریع بودن آن است. بسته به ناحیه تحت درمان، ممکن است هر جلسه درمانی بین پنج دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. این فرایند هم مقرون‌به‌صرفه است و هم بازدهی زمانی بالایی دارد.

عوارض جانبی میکرودرم ابریژن

پس از فرایند میکرودرم ابریژن، ممکن است پوستتان حس خشکی و کشیدگی داشته باشد و تا ۲۴ ساعت کمی صورتی بماند. این مشکل را صرفا مانند یک آفتاب‌سوختگی درمان کنید و تا یک روز پوستتان را آرایش نکنید. بعلاوه، مطمئن شوید پوست را مرطوب نگه می‌دارید و به حد کافی کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید؛ همچنین زمان قرارگیری پوست در معرض آفتاب را به حداقل برسانید.

مهم است که بدانید پوستتان پس از میکرودرم ابریژن خشک می‌شود و حساسیت بیشتری به آفتاب پیدا می‌کند. برای پیش‌گیری از مشکلات مربوطه، مرطوب‌کننده غیرجوش‌زایی را به منظور التیام و آب‌رسانی پوست خود پس از درمان استفاده کنید. همچنین لازم است به مدت چند روز پس از میکرودرم ابریژن، از مقدار کافی ضد آفتاب استفاده نمایید.

دلایلی که باید میکرودرم ابریژن را امتحان کنید

افزایش اثربخشی محصولات مراقبتی پوست

سرعت

بدون عوارض جانبی یا پیچیدگی‌های محتمل

بدون تزریق

بدون درد

بهبود سریع

جایگزین ایمن برای لایه‌بردارهای شیمیایی و سایر درمان‌ها

مناسب برای همه

بسیار موثر در مشکلات پوستی متعدد