صفحه رسمی دکتر الهام ایزدی در اینستاگرام را دنبال نمایید. FOLLOW US

کربوکسی‌تراپی چیست؟

کربن‌دی‌اکسیددرمانی یا کربوکسی‌تراپی، گاز معجزه‌گر، بزرگ‌ترین تحول زیبایی از زمان پرکننده‌های تزریقی چروک شناخته شده. در سراسر جهان، شهرت کربوکسی‌تراپی به عنوان درمان پیشرو جوان‌سازی پوست به‌سرعت رو به افزایش است. روش ایمن اثبات‌شدۀ بالینی با حداقل تهاجم برای جوان‌سازی، احیا و ترمیم پوست و درمان چین و چروک، شلی، سلولیت و علائم کشش است. درمان شامل تزریق مقدار بسیار اندکی از دی اکسید کربن (CO2) زیر پوست برای تجزیۀ ذخایر چربی و تحریک تولید کلاژن است. یک جلسه می‌‌‌تواند بین پانزده دقیقه و یک ساعت طول بکشد.

خلاصه، کربوکسی‌تراپی عمل ساده و ایمنی برای پوست زیبا و با ظاهر جوان است.

روی صورت، کربوکسی‌تراپی به طور چشمگیری:

 • ناحیۀ اطراف چشم را زیباتر و سفت‌تر می‌‌‌کند
 • پوست شل را سفت می‌‌‌کند
 • تولید بلندمدت کلاژن را تحریک می‌‌‌کند
 • غبغب را از طریق حل کردن چربی کاهش می‌‌‌دهد

 

کدام نواحی و مشکلات با کربوکسی‌تراپی درمان می‌‌‌شود؟

به طور سنتی، درمان ناحیۀ چشم دشوار بوده است، اما با ظهور کربوکسی‌تراپی، این ناحیه را می‌‌‌توان در حال حاضر بهبود بخشید.

کربوکسی‌تراپی موارد زیر را بهبود می‌‌‌بخشد:

حلقه‌‌‌های تاریک را از طریق افزایش اکسیژن‌رسانی به این ناحیۀ دارای خون‌رسانی پایین

کیسه‌‌‌های چشم از طریق سفت کردن پوست و کاهش متوسط چربی کاهش می‌‌‌یابد .

چروک پای کلاغی و خطوط خواب در اطراف ناحیه چشم به علت تحریک کلاژن کاهش می‌‌‌یابد.

چشمان نیم‌بسته از طریق سفت کردن ناحیۀ پیشانی با تزریقات راهبردی کربوکسی بالا برده می‌‌‌شود. ابرو باز و بالا بردن ابرو به علت بازسازی کلاژن و انقباض پوست روی ابرو است.

بافت پوست در اطراف ناحیه چشم به علت تحریک کلاژن بهبود می‌‌‌یابد.

روی پوست، کربوکسی‌تراپی موارد زیر را بهبود می‌‌‌بخشد:

 • افتادگی ابرو به دلیل بازسازی کلاژن و انقباض سراسری بهبود می‌‌‌یابد
 • چروک پوست به علت تحریک کلاژن بهبود می‌‌‌یابد
 • چروک لب به علت تحریک کلاژن بهبود می‌‌‌یابد
 • فک شل به دلیل بازسازی کلاژن و انقباض سراسری بهبود می‌‌‌یابد
 • گردن چروکیده به دلیل تحریک کلاژن بهبود می‌‌‌یابد (معمولاً درمان این ناحیه بسیار دشوار است)
 • غبغب به علت کاهش چربی و سفت کردن پوست کاهش می‌‌‌یابد
 • چربی یا شلی گونه به علت کاهش چربی و سفت کردن پوست کاهش می‌‌‌یابد
 • لوب‌‌‌های چروک گوش به علت تحریک کلاژن بهبود می‌‌‌یابد

درمان‌‌‌های بیشتر برای درمان مشکلات بهبودیافته از طریق کربوکسی‌تراپی عبارتند از:

جوان‌سازی دکولتۀ چروکیده به علت تحریک کلاژن

بهبود اسکارهای آکنه اگر کربوکسی به عنوان ساب‌سیژن بکار می‌‌‌رود که اسکار را آزاد می‌‌‌کند و کلاژن‌زایی زیر اسکار را افزایش می‌‌‌دهد.

چه زمانی باید کربوکسی‌تراپی را شروع کرد؟

با افزایش سن، کشش پوست با کاهش چشمگیری مواجه می‌‌‌شود و گرانش دائماً روی چهره ما اثر می‌‌‌گذارد. تغییرات مربوط به گرانش آسیب آفتاب برجسته‌تر شده است و یکی از اولین نشانه‌‌‌های پیری صورت ایجاد پاهای کلاغی در ۳۰ سالگی، غبغب و شلی فک در ۴۰ سالگی و زیر کیسه‌‌‌های چشم در ۵۰ سالگی است.

پیش از این، هیچ جایگزینی برای فیس‌لیفت و لیفت چشم یا بلوفاروپلاستی وجود نداشت. حق انتخاب نسبتاً سیاه و سفید بود؛ جراحی یا کیسه‌‌‌های چشم. درمان غیرجراحی هر دو ناحیه بسیار دشوار بود. در حال حاضر، با ظهور دستگاه‌‌‌های جدید مانند کربوکسی‌تراپی و لیزرها و چراغ‌های سفتی پوست، تقریبا هر بیمار در سی سالگی یا بالاتر می‌‌‌تواند کاندیدای سفتی اندک دور چشم و ناحیه فک باشد و هرچقدر سن بیمار کمتر باشد، نتیجه بهتر خواهد بود. هشت نفر از ۱۰ بیمار پس از دو روش درمان اول کربوکسی‌تراپی بهبود چشمگیری در روشنایی پوست دور چشم می‌‌‌یابند و اکثر آنها از حیث رنگ پوست، روشنایی و بافت بهبود می‌‌‌یابند.

اگر افراد بالای سی سال عمل‌های پیشگیرانه غیرتهاجمی مانند کربوکسی‌تراپی را انتخاب کنند، روند جدیدی به وجود می‌‌‌آید که به نوع بسیار مختلفی از پیری نسبت به نسل‌‌‌های قدیمی‌تر می‌‌‌انجامد.

علاوه بر این، برای بیمارانی که بابت اثرات درمان‌‌‌های تزریقی برای کاهش چین و چروک نگران هستند، فناوری‌های جدید مانند کربوکسی‌تراپی جایگزین جوان‌سازی و بهبود پاهای کلاغی و چشمان بازتر هستند.

 

چه انتظاری می‌‌‌توان قبل و بعد از درمان کربوکسی‌تراپی داشت؟

در طول درمان، حساسیت را می‌‌‌توان به فشار یا لرزش خفیفی تشبیه کرد. این ناراحتی خفیف ۲ تا ۴ دقیقه طول می‌‌‌کشد. CO2 بیست برابر محلول‌تر از اکسیژن است و به‌راحتی و به‌سرعت از محل تزریق به بافت اطراف پخش می‌‌‌شود. پس از یک دورۀ درمان، گاز به‌مدت ۵ دقیقه کاملا جذب می‌‌‌شود و سطح درمان‌شده بالا می‌‌‌آید و با اکسیژن‌رسانی به ناحیه اندکی قرمز می‌‌‌شود که دچار واکنش التهابی می‌‌‌شود که کلاژن‌زایی را تحریک می‌‌‌کند.

پس از عمل، هیچ‌گونه دردی وجود ندارد، فقط احتمالا احساس سوزش در زیر پوست که تا زمان دفع گاز ادامه دارد. این ناحیه نباید تا ۴ ساعت در آب غوطه‌ور شود. تنها عارضه این است که کبودی ممکن است در صورتی رخ دهد که سوزن به رگ بخورد. با این حال، این اتفاق تنها در حدود دو درصد از بیماران رخ می‌‌‌دهد. بیماران می‌‌‌توانند بلافاصله پس از درمان به کار بازگردند. یک درمان سرپایی .

 

چند جلسۀ درمانی لازم است؟

معمولاً، در صورت، ۴ تا ۶ جلسۀ درمانی کربوکسی‌تراپی لازم است. درمانجویان یک جلسه ۳۰ دقیقه‌ای هر ۲ تا ۴ هفته خواهند داشت و هر درمان تجمعی است. حفظ زیبایی دو سرعت نیست – ماراتن است. بیماران، به جای اینکه منتظر بمانند تا مشکلاتشان دوباره اذیت‌کننده شود، باید مراقب باشند که حفظ زیبایی زمان زیادی می‌‌‌خواهد و یک جلسه هر ۶ تا ۸ ماه باید نتایج را حفظ کند.

 

آیا کربوکسی‌تراپی بی‌خطر است؟

روش‌‌‌ها و کاربردها برای انجام درمان‌‌‌های کربوکسی‌تراپی از زمان معرفی پروتکل‌‌‌های پزشکی و نوآوری دستگاه‌‌‌های ایمنی تغییر کرده است. برخی از شرایط پزشکی پیشین مانع انجام کربوکسی‌تراپی می‌‌‌شوند و بنابراین مشاورۀ پزشکی قبل از درمان ضروری است.

ناراحتی آن کاهش یافته است زیرا گاز در طول عمل گرم و تمام هوای ناخواسته تخلیه می‌‌‌شود؛ این عمل اقدام احتیاطی مهمی است.

از آنجا که CO2 غیر آمبولی است، اگر با پروتکل‌‌‌های صحیح و مشاوره پزشکی قبل از درمان با پزشک انجام شود، بسیار ایمن است. دی اکسید کربن فرآوردۀ جانبی طبیعی بدن است و حتی در دوزهای بالا سمی نیست، مگر اینکه یک وضعیت پزشکی پیشین وجود داشته باشد.

پس از یک جلسۀ درمانی، گاز کاملا ظرف ۵ دقیقه دوباره جذب می‌‌‌شود و ناحیه درمان‌شده به حالت عادی برمی‌گردد. کربوکسی‌تراپی سال‌ها و در هزاران بیمار در عمل‌‌‌های لاپاروسکوپی به طور ایمنی بکار رفته است که در آن حجم زیادی از CO2 برای باد کردن شکم استفاده می‌‌‌شود. دوز مصرفی برای درمان زیبایی و پزشکی کمتر از ۱۰۰ سی‌سی در دقیقه است و بیش از ۱۰۰۰ سی‌سی CO2 نیست.

در فیزیولوژی عادی، سلول‌‌‌های ما CO2 را به عنوان فرآوردۀ جانبی تنفس سلولی (فرایند تجزیۀ قندها یا چربی با اکسیژن) تولید می‌‌‌کنند.

 

آیا همۀ انواع پوست را می‌‌‌توان با کربوکسی‌تراپی درمان کرد؟

کربوکسی‌تراپی سبب درمان ایمن همۀ انواع پوست بدون درد قابل‌توجه یا زمان توقف می‌‌‌شود. می‌‌‌تواند سال‌‌‌ها از چهره فرد را پاک کند و یکی از مؤثرترین روش‌‌‌های بهبود زیبایی قابل‌توجه در طول ۲ تا ۶ ماه است وقتی که اثر تحریک و بازسازی کلاژن آشکار می‌‌‌شود. مشاورۀ پزشکی قبل از درمان ضروری است.